Çizer arıyorum, nasıl bulabilirim?

Öncelikle şu linki incelemenizi tavsiye ederim :

Kitabım var resimlenecek diyorsanız..

Bizlere en sık sorulan sorulardan birisi de nasıl çizer bulunabileceği ile ilgilidir.

Yazar olarak, kitabınızı bir yayınevine kabul ettirdiniz. Tebrikler! Ya da bütçenizi hazırladınız, self publishing yapmaya karar verdiniz. Bol şans!

Ve bir sonraki aşama çizer bulma aşamasına geldiniz.

Profesyonel çalışma anlayışıma göre, eğer bir yayıncı ile anlaştıysanız çizer arayışı yayıncıya ait olmalıdır. Eğer tanıdığınız, çizgisini beğendiğiniz çizerler varsa elbette isimlerini yayıncınıza bildirebilirsiniz. Bir çizer olarak, yazarın benimle direkt iletişim kurduğu değil yayıncının benimle iletişim kurduğu projelere daha sıcak bakmaktayım. Tecrübelerimden dolayı bu çalışma metodunun daha profesyonel ve sorunsuz olduğuna kararına vardım.

Öncelikle projenizin detaylarını belirleyin. Teklif isteme aşamasında, görüşeceğiniz çizerlere bu bilgileri ilettiğiniz takdirde dosyanızla ilgili fikir sahibi olabilirler.

  • Kitabınızın yaş grubu nedir?
  • Kitabınızın türü/içeriği nedir?
  • Resimli kitap mıdır yoksa resimlenmiş hikaye kitabı mıdır?
  • Toplam resim adedi / sayfa sayısı nedir?
  • Resim özellikleri nedir ? (Boyut, renkli/siyah-beyaz vs vs)
  • Kitabınızın planlanmış yayın tarihi nedir?
  • Bütçe nedir?

Bu detayları not aldıktan sonra portfolyosunu incelediğiniz ve çizim tarzı dosyanızla uyuşabilecek çizerlerle görüşebilirsiniz.

Şimdi bu başlıklarla ve bize çok gelen bazı sorularla ilgili detaylı tavsiyelerimi paylaşmak isterim.

ÇİZER NEREDEN BULURUM?

Bunun için sosyal medya, sosyal medyadaki illüstratör grupları, behance gibi portfolyo siteleri size yardımcı olacaktır. Bu mecralarda tarzı birbirinden farklı bir çok çizerin işlerini görebilir, beğendiklerinizle iletişim kurabilirsiniz. İletişim kurduğunuz çizerin, daha önce kitabınıza benzer kitaplar için işler yapıp yapmadığını incelemeniz önemlidir.

FİLANCA ÇİZERİN ÇİZGİSİNİ ÇOK BEĞENİYORUM, SİZ DE ONUN GİBİ ÇİZER MİSİNİZ?

Her çizerin çizim tarzı başkadır. Tarzını çok beğendiğiniz bir çizer varsa direkt onunla çalışmalısınız. Bir başka çizerden, farklı bir çizerin birebir tarzında iş istemek hem o çizer arkadaşın kendi tarzını küçümsemek/beğenmemek, ortaya kalitesiz taklit işler çıkması demek olacaktır. Hem de tarzı kopyalanacak olan diğer çizer arkadaşın yıllar boyunca emek verip geliştirdiği tarzına haksızlık olacaktır ki zaten bu da çok mümkün değildir. Çünkü her çizerin kendi imzası vardır, tarzlar benzeyebilir ama asla aynı değildir.

Sadece devam eden kitap serilerinde tarzı birbirine yakın olmak kaydıyla farklı çizerler bir arada çalışabilirler.

KİTABIM 20 GÜN SONRA BASILIYOR, MÜSAİTSENİZ SİZLERLE ÇALIŞMAK İSTERİZ.

Öncelikle hayırlı olsun.

Ortalama 16-20 sayfalık bir resimli kitabın resimleme aşamasının 1-1,5 ay kadar olduğunu düşünürsek (Çalışma hızı çizere göre çok değişebilir) kitabınızın baskıya hazır olacağı tarihten en az 2-2,5 ay kadar önce çizer ile anlaşmanız tavsiye olunur.

Kaldı ki piyasaya sürekli iş yapan çizerlerin takvimleri dolu olacağından, çalışmaya hemen başlayamayabilirler ve bu süre 3-6 aydan 1 yıla kadar çıkabilmektedir.

İllüstrasyon çizmek zahmetli ve zaman alan bir iştir. Metni okumak, özümsemek, hayal etmek, taslakları çizmek, karakterleri tasarlamak başlı başına konsantrasyon gerektiren işlerdir ve yeterli zaman ister. Tek bir düğmeye basıp yazıcıdan çıktı alır gibi illüstrasyon çizebilmeyi inanın hepimiz arzu ederiz, çünkü az zamanda ne kadar çok iş yaparsak gelirimiz o kadar artar ama bu talep sadece karşılanması mümkün olmayan bir beklentidir.

O sebeple prensip olarak olarak yayımlanmaya 2 aydan az süre kalan ya da kısıtlı zamanda çok fazla sayıda resim istenen (1 ayda 100 çizim gibi) kitap projelerini şahsım adına kabul etmemekteyim. 

TEKLİFİNİZ ÇOK YÜKSEK, BEN DE BİRAZ RESİM ÇİZEBİLİYORUM. SİZ ÇİZSENİZ BEN BOYASAM KAÇA OLUR?

Evet şaka gibi ama benzeri sorularla çok karşılaşıyoruz. Tek kelimeyle HAYIR. Çizdiğim taslakları nasıl boyayacağınızı bilmiyorum.

Bazı projelerde en az 2 profesyonel çizer bir araya gelip ekip oluşturup çalışabilir ama bu durum çok farklıdır.

FİLANCA ÇİZER ŞU FİYATI VERDİ SİZ BU FİYATI, ŞU FİYATA OLUR MU?

Her çizerin kendine göre bir bütçelendirme sistemi vardır. Kimisi sayfa başı ücretlendirme yaparken kimisi söz konusu projenin ne kadar vakit alacağını öngörerek ücretlendirme yapar. Bu metodun çizerler için avantajı revizyon sürecinin de ücretlendirmeye tabii tutulmasından dolayı daha az revizyon gelmesidir.

Yaptığımız işin bir sanat olduğunu varsayarsak, sanatta pazarlık yoktur. Her çizerin kendi emeğine biçtiği bir ücret vardır, kimsenin emeği kimseninkiyle karşılaştırılamayacağından ücret pazarlığını sadece pazardan meyve-sebze alırken yapmanızı tavsiye ederim.

REVİZYON NEDİR? 

Revizyon, mevcut resmin üzerindeki ufak detayların yeniden düzenlenmesidir. Sahnenin tamamen değiştirilmesi, komposizyonu etkileyecek ek bir unsur çizimi vs revizyon değil yeni bir çizimdir.

DAHA ÖNCE BEĞENMİŞTİM AMA ŞİMDİ BU RESMİN YERİNE BAŞKA BİR RESİM İSTİYORUM.

Başlangıçta çizer- yayıncı/yazar tüm çalışma sürecini iyice netleştirmelidir. Daha önce taslağı onaylanmış bir çizim sonradan değiştirilmemelidir, değiştirildiyse de ayrıca ücretlendirilmelidir. Çünkü bu çalışmalar revizyon statüsünde değildir.

BU BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ, BÜTÇEMİZ YOK. AMA İSMİNİZİ HER YERDE DUYURACAĞIZ, ÜCRETSİZ ÇİZER MİSİNİZ?

Nadiren, konuya yeterince hakim olunmamasından kaynaklandığını düşündüğümüz ricalar geliyor çizerlere. Mesela çalışmalarımız sayesinde ismimizin reklamının yapılacağı öne sürülerek ücretsiz çizim ya da bütçe olmadığını öne sürülerek çok düşük fiyatlara çizim talepleri  alabiliyoruz. Bu konuda elbette tercih görüşmekte olduğunuz çizere aittir ancak ister amatör olsun ister profesyonel, bir çizerin ücretsiz ya da çok düşük ücretle iş yapması, başta iş etiğimiz gereğince doğru değildir. Çünkü biz çizerlerin tek gelir kaynağı çizimden kazandığımız ücrettir. Başka bir gelir kaynağımız yoktur.

Ayrıca günümüz sosyal medya mecrasında herhangi bir brief almadan ürettiğimiz kişisel ve özgün çalışmalarımız aracılığıyla da kendi ücretsiz reklamımızı kendimiz yapabilmekteyiz. Dolayısıyla sosyal medya, kısıtlı okuyucu kitlesi olabilecek bir kitap üzerinden yapılacak reklamdan çok daha etkili bir araç haline gelmektedir. 

En basit bir çizim bile saatlerimizi alabilir, en basit bir kitabın resimlenmesi bile birkaç ay sürebilir ve bu süreç içerisinde çizerlerin en azından masraflarını karşılayabilecek bir gelire ihtiyacı olduğu gerçeği asla gözardı edilmemelidir. Belki bir sosyal sorumluluk projesi için ücretsiz çizim istiyor olabilirsiniz ancak bu sosyal sorumluluk projesi sizlerin sosyal sorumluluk projesidir, çizerin değil. Çizerin bu projeye herhangi bir ücret almadan katılımı tamamen çizerin arzusuna bağlıdır, zorunlu değildir. Ayrıca maddi olarak tatmin edilmeyen bir çizerin ürettiği eserler de elbette kaygılar taşıdığından yeterli özgünlükte ve kalitede olmayacaktır. Dolayısıyla bütçe kısıldıkça üretilen eserin de özgünlüğü ve kalitesi azalacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz.