İllüstratörüm, iş imkanlarımı nasıl geliştirebilirim

Merhaba,

Çok güzel illüstrasyonlar çizen ama iş dünyasına atılırken desteğe ihtiyaç duyan ya da mevcut iş kapasitesini artırmak isteyen, özellikle genç arkadaşlardan gelen soruları elimden geldiğince yanıtlamaya çalışacağım.

16 yılı uluslararası kurumsal firmalarda olmak üzere 20 yılı aşkın iş deneyimimle öğrendiğim en büyük başarı anahtarı şüphesiz doğru iletişimdir.

Karşımızdakiyle empati yapabildiğimiz, kendimizi az, öz ve doğru cümlelerle ifade edebildiğimiz kadar anlaşılırız ve akıllarda kalırız. Ne istediğini bilen, amacını net ve doğru biçimde ifade edebilen herkesin başarıya erişmesi mümkündür.

Bir illüstratör olarak her şeyin giderek görselleştiği şanslı bir dönemdeyiz. Sosyal medya en büyük avantajlarımızdan birisi. Bir illüstratör de kendini en iyi görsel yolla anlatabilecek kişilerdendir. Bu sebeple sosyal medyada görünür olmak, güzel hazırlanmış bir portfolyo pek çok kapıyı açabilecek anahtardır.

Önceliğiniz seçilmiş işlerinizden oluşan iyi bir portfolyo hazırlamak olmalıdır. İnternette portfolyonun nasıl hazırlanması gerektiğine dair bilgileri bulabilirsiniz, ben de zaman içerisinde buraya eklemeye çalışacağım.

Hazırlayacağınız portfolyoda sizin karakteristik çizgilerinizi yansıtacak çalışmalar olmalıdır. Aynı öyküden farklı sahneler, aynı karakterin farklı açılardan çizimleri bulunmalıdır ki stiliniz hakkında net bilgiler verebilsin.

Hazırladığınız portfolyoyu, içerik ile ilgilenebilecek tarzda yayıncılar veya ajanslarla paylaşmanız doğrudur. Bunun için öncelikle stilinizle ilgilenebilecek yayıncı ve ajansları belirlemeniz gerekmektedir. Mesela sadece gençlik yayınları yapan bir yayıncıya okul öncesi çocuklar için yapılan işlerin olduğu bir portfolyoyu göndermek zaman kaybından başka bir şey değildir.

Yayıncı ya da ajanslardan olumlu dönüşler aldığınızda ve sizinle çalışmak istediklerinde hakkınızı koruyabilmeniz adına mutlaka sözleşme yapmanızı tavsiye ederim.

Verilen işi zamanında teslim edebilmek, doğru brief alıp bu brief ‘e uygun işler üretebilmek bir illüstratörden beklenenlerdir.

Zaman zaman bütçelendirme konusunda da sorularınız gelmekte. Bu konuda her illüstratör kendi bütçesini belirlediğinden net rakam söylemek doğru olmaz. Ama ben kişisel olarak, çalışma için harcayacağım zamanı ve o süreç içerisinde kazanmayı düşündüğüm miktarı göz önüne alarak bir bütçelendirme yapmaktayım. Bu konuda herkesin izlediği yol farklı olabilir.

Bu yazıyı derlememde bana yardımcı olan Necmi Yalçın’a teşekkür ederim

Daha detaylı sorularınız için esra_ilter@yahoo.com.tr

Kolay gelsin