Çocuk kitabı illüstrasyonu çizmek istiyorum

Merhabalar, çalışmalarıma göstermiş olduğunuz ilginiz ve güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim.

Bu başlık altında nasıl çiziyorsunuz, ben de resim çiziyorum ama kendimi çocuk kitapları illüstrasyonu alanında geliştirmek istiyorum sorularınıza cevap vermeye çalışacağım.

Öncelikle çocuk kitabı illüstrasyonu çizebilmek konusunda uzmanlık isteyen bir uğraştır. Resim bilginizin olması ve güzel resim çizebiliyor olmanız tek başına yeterli değildir.

Bu soruyu yanıtlarken ayrıca sıkça yanlış anlaşılan bir konuya da açıklık getirmek isterim. Resim, müzik gibi yetenek gerektiren konularda genç yaşlarda başlayan eğitim ve çalışma önemlidir. Her ne kadar farklı bir mesleği bırakıp illüstratörlüğe geçmiş gibi görünsem de aslında ortaokul sıralarımdan beri kendi yazıp resimlediğim çizgi hikayelerimi sadece hobi seviyesinden profesyonel platforma taşımış durumdayım.Kısaca birden bire size yenetek kazandıran sihirli bir değnek yok. Kaldı ki yetenek yanısıra deneyim de çok önemli. Ben hala kendimi yolun başında sayan biri olarak kendimi geliştirmek adına karşıma çıkan her türlü fırsatı değerlendirmeye çabalıyorum. Azim ve kararlılık kadar gelişime açık olmak da çok önemli bir faktör.

Temelinde resim bilgisi gerektiren illüstrasyon alanı engin bir denizdir. Illüstrasyon alanındaki yolculuğunuzda izlemeniz gereken adımları kendi tecrübelerime dayanarak şu şekilde sıralayabilirim. Bu tavsiyeler kişiden kişiye değişebilir.

Öncelikle ;

– Eğer hiç resim eğitimi almadıysanız öncelikle temel resim eğitimi almanızı tavsiye ederim. Bunun için belediyenin açtığı kurslar, özel resim kursları ve özel ders seçenekleriniz mevcuttur. Bu aşamada oran/orantı, perspektif, ışık/gölge, desen/doku konularını iyice öğrenmeniz gerekiyor.

– Eğer temel resim eğitiminiz varsa ileri seviye bir resim eğitimi için kurs ya da özel ders tavsiye ederim. Anatomi gibi daha ileri seviyeli çalışmalar, imgesel çalışmalar bu aşamada üzerinde durulabilecek konulardır. Akademiye hazırlık kursları gibi kurslar ileri seviye resim eğitimi sunabilir.

– Eğer amacınız sadece resim çizmek ise hangi alanda uzmanlaşmak istiyorsanız o alandaki tekniği öğrenebileceğiniz kurslar ya da özel ders tavsiye ederim. Birbirinden çok farklı resim teknikleri mevcuttur. Mesela yağlı boya, sulu boya, guaj, karakalem gibi teknikler. Portre, natürmort ya da modern tarz resimler gibi.

– Eğer amacınız illüstrasyon çizmek ise (ikisi çok farklı şeydir) temel ve ileri seviyeli resim eğitiminden sonra illüstrasyon konusunda uzmanlaşabilirsiniz. Özellikle temel resim eğitimi olmadan illüstrasyon konusuna giriş yapmak çok doğru değildir. Örnek vermek gerekirse bir insanı anatomik açıdan doğru çizemeyen onun stilize edilmiş formunu da  çizemeyecektir. Her ne kadar illüstrasyonda oran/orantı, perspektif konuları resimdeki gibi olmasa da temelinde temel resim eğitimi bilgisi içerir ve belli oranda stilize edilerek resmedilir.

– İllüstrasyon da kendi içinde dallara ayrılır, reklam illüstrasyonları, dijital oyun illüstrasyonları, çizgi roman, çocuk kitapları illüstrasyonları, manga, anime vs gibi gibi. Amacınız animasyon, dijital çizim teknikleri, 3D çizimler, çizgiroman teknikleri, karakter tasarımı, dinamik figür çizimleri teknikleri vs gibi çizimler ise ve alanında özelleştirilmiş ileri seviye kurslar ya da özel ders uygundur. Bu kurslar çizim teknikleri ile beraber dijital ortamda çizim yapabileceğiniz yazılımların kullanımını da öğretir.

– Eğer amacınız çocuk kitapları illüstrasyonları çizmek ise ise bu alanda ne yazık ki bir kurs pek yok. Temel ve ileri seviye resim eğitimi ve malzeme bilgisinden sonra (çocuk kitapları için kara kalem, sulu boya, guaj, kuru boya vs teknikleri biliyor olmanız gerekir) bu alanda çalışan çizer ya da akademisyenlerden özel ders alabilirsiniz. Eğer dijital ortamda çizmeyi arzuluyorsanız Adobe Photoshop ve benzeri çizim programlarını da öğrenmenizi tavsiye ederim. Ama klasik çizimi iyice öğrenmeden dijital çalışmalara geçmenizi tavsiye etmem. Normalde sulu boya kullanmayı bilmeyen birisinin dijital ortamda da sulu boya fırçaları ile resim yapması ortaya çok kaliteli olmayan işler çıkmasına neden olabilir. Öncelik her zaman kağıt/kalem ve boyadır.

Çocuk kitabı illüstrasyonlarında karakter tasarımı ve metnin görsel olarak anlatılması çok önemlidir. Çizginiz istediğiniz kadar güzel olsun, eğer metinde  okuyucuya verilmek istenen his/fikir görsel olarak aktarılamamışsa çalışmanız amacına ulaşamamış ve başarısız olmuş demektir. Bunun için bol bol metin okuması ve o metni anlatan görsel çalışmalar yapmak gereklidir. Cansız nesnelerden karakterler yaratmaya çalışmak, farklı hayvan karakterleri üzerinde çalışmak (mesela birbirinden farklı özellikle kedi karakteri oluşturmaya çalışmak) yardımcı olacaktır.

Çocuk kitaplarında kullanılan renkler ve karakter tasarımları, çocuğun yaş grubuna yani görsel algısına uygun olmalıdır. Okuyucunun yaş grubu değiştikçe tiplemeler, renklendirme detayları değişir.

Aynı durum resimlediğiniz kitabın türü ve içeriğiyle de direkt alakalıdır. Bir bilim kurgu hikayesi için kullandığınız karakteri mizah öyküsünde kullanmanız uygun olmayabilir. Tüm bu detaylar uzmanlık gerektiren konulardır. Bol gözlem ve inceleme bu konuda yardımcı olacaktır.

İzlenmesi gereken yol dışında diğer tavsiyelerim,

– Hangi alanda uzmanlaşmak istiyorsanız o alanda başarılı eserler üreten sanatçıları ve eserlerini takip etmeniz, sergi gezmeniz vs. (Görsel algınızı geliştirir)

– Hangi alanda uzmanlaşmak istiyorsanız o alanda internet ortamında verilen videolu eğitimleri takip etmeniz (Pek çok tekniği farklı kişilerden farklı metotlarla öğrenebilirsiniz. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Her sanatçının da malzemeyi kullanma şekli farklıdır, sizin ufkunuzu açar)

– İlgili yerel ve yurt dışı fuarları ziyaret etmeniz. Örneğin çocuk kitapları illüstrasyonu konusunda her yıl İtalya’da düzenlenen Bologna Çocuk Kitapları Fuarı gibi.

– 3 point perspective podcast 3 tecrübeli illüstratörün  basit ama işin temelini oluşturan sorulara yanıt verdiği bir kaynak. Bundan faydalanabilirsiniz.

– Bol bol çizmeniz çizmeniz ve çizmeniz.

Bu yazıyı derlememde yardımcı olan Necmi Yalçın, Diren Ayhan ve Aslı Schaeferdiek’e teşekkür ederim

Umarım yardımcı olmuşumdur.

Kolay gelsin