Kitabım var resimlenecek diyorsanız..

Merhaba, öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

Yazmış olduğunuz o harika hikayelerinizle/kitaplarınızla ilgili oldukça sık mailler/mesajlar almaktayım. İnanın bu beni çok mutlu ediyor.

Elbette ki sizlere yardımcı olmak, eserlerinizi resimlemek isterim. Ama öncesinde bir kitabın resimlenmesi ve sonrasında bastırılması aşamasında izlenmesi gereken yollarla ilgili bazı tavsiyelerimi paylaşacağım.

Kitap resimlemesi; eğer profesyonel bir çizerle çalışmayı düşünüyorsanız uzun zaman ve emek isteyen, maliyetli bir iştir ve bir çizerle bir anlaşma/sözleşme yapmadan önce karar verilmesi gereken asıl konu kitabınızı hangi yolla bastırmak istediğinizin belirlenmesi  olacaktır.

baskı

Eğer tercihiniz eserinizi bir yayınevi aracılığı ile bastırmak ise bu aşamada bir çizerle görüşmenize gerek yoktur. Çizer bulmak ve anlaşmak yayınevinin verdiği hizmetlerden biridir. Maddi ve zaman kaybı yaşamamanız için önceliğiniz eserinizi basmaya karar veren bir yayınevi bulmak olmalıdır.

Çünkü sözleşme yayınevi ve çizer arasında yapılacağından gerek zamanlama gerekse bütçe konusunda anlaşmaya varması gereken taraflar çizer ve yayınevi olacaktır. Yazar sadece çizer konusunda yayınevine öneride bulunabilir ama kabul edip etmemek, anlaşıp anlaşmamak yine yayınevi ile çizer arasındadır. 

Yazmış olduğunuz kitabınızı bastırmak için hangi yollara başvurabilirsiniz?

1. Self-publishing : Özellikle yurtdışında çok popüler olan self-publishing Türkiye’de henüz maliyetleri yüzünden çok yaygın olmayan bir metod. Çünkü tüm maliyetler yazar tarafından karşılanmak zorundadır. Eğer bu konuda size destek olacak kişisel kitap basan yayıncı/ajans vs bulamaz iseniz kitabınızın grafik tasarımından, basımına, çizimlerine, satışından dağıtımına kadar sadece maliyeti değil tüm organizasyonu da sizler tarafından gerçekleştiriliyor. Bu metodun avantajları ve dezavantajları şunlar :

Avantajları :

– Kitabınızı istediğiniz zaman istediğiniz şartlarda bastırabilir, satışını gerçekleştirebilirsiniz.

– Kitabınızın reddedilmesi/basılmaması gibi bir durum söz konusu değil, sancılı bekleyişler yaşamadan direkt basımını gerçekleştirebilirsiniz.

– Maliyetini karşılamak suretiyle istediğiniz çizerle çalışabilir, istediğiniz kalitede baskısını gerçekleştirebilirsiniz.

Dezavantajı :

– Editoryal çalışması, çizer bulunması, satış ve dağıtım organizasyonu genelde tamamen sizler tarafından gerçekleştiriliyor. Bu tip hizmetler veren kişiye özel kitap yayınlayan yayınevleri/organizasyonlar/ajanslar da mevcut. Belki bazıları size ilk başta ücretsiz basım ve editoryal hizmet de verebilir, satış üzerinden sizden yüzde isteyebilir şartlara bağlı olarak. Bu konuyu detaylı biçimde internetten araştırabilirsiniz. “Kitabımı bastırmak istiyorum” şeklinde google’da arama yapınca karşınıza bu yayıncılar çıkacaktır.

– Eğer size bu alanda destek olabilecek uygun bir yayıncı/organizasyon/ajans bulamaz iseniz grafik tasarım, baskı, satış kanallarına dağıtımı ve çizer maliyetleri tamamen size ait olacaktır.

Sonuç : Eğer kitabınızı self-publishing olarak bastıracaksanız öncelikli olarak bu alanda çalışan bir organizasyon/ajans olup olmadığını araştırın. Eğer uygun bir organizasyon/ajans bulamaz iseniz, her şeyi siz organize edip maliyeti siz karşılayacaksanız çizerlerle görüşmeye başlamadan önce illüstrasyon, grafik tasarım, baskı maliyetleri, satış ve dağıtım kanalları hakkında araştırma yapıp ana bütçenizi ve sonrasında çizimlere ne kadar bütçe ayırabileceğinizi belirlemenizde fayda var. Bütçe önemlidir, çünkü ortaya çıkacak işin kalitesi bu işe yapacağınız yatırım miktarı ile doğru orantılıdır.

Çizer bütçenizi belirledikten sonra artık stilini beğendiğiniz, hikayenizle çizgilerinin örtüşebileceğini düşündüğünüz çizerlerle görüşmeye başlayabilirsiniz. Unutmamanız gereken bir konu da her profesyonel çizerin kendine ait bir çizim tarzı olduğu ve bir başka çizere ait farklı tarzda çalışmalar yapmayacağıdır. Anlaştığınız çizerle mutlaka sözleşme yapmanızı da tavsiye ederim.

Çizerle sözleşme yaptıktan ve illüstrasyonları teslim aldıktan  sonra grafik tasarım ve baskısını gerçekleştirip önceden yapmış olduğunuz satış ve pazarlama imkanlarını/internet ve sosyal medyanın nimetlerinden de faydalanarak, kitabınızın satış ve dağıtımını gerçekleştirebilirsiniz.

——————————————————————————————————————

2- Yayınevi aracılığıyla kitap bastırmak : Dosyanızı ( henüz basılmamış kitaplara genelde yayın sektöründe dosya denir) kitabınıza ait kısa tanıtıcı künye, kendinizi tanıttığınız bir önsöz ve kitabınızın neden basılması gerektiğine dair (hikayenizin orjinalliği, diğer kitaplardan farkı vs.) bir tanıtım yazısıyla birlikte yayınevlerinin editörlerine, yayınevlerinin web sitelerinde belirtilen şekilde (bazıları mail bazıları posta/kargo ile dosya kabul eder) iletebilirsiniz.

Yayınevlerinin sosyal medya kanallarından yapacağınız başvurular ciddi görünmeyebilir o sebeple eserinizi göndermeyi düşündüğünüz yayınevinin web sitesinden yeni dosyaları hangi yoldan/hangi şartlarda kabul ettiklerini dikkatle inceleyerek o şekilde başvuruda bulunmanızı tavsiye ederim.

Eğer eseriniz yayınlanmaya değer bulunursa yayınevi sizinle iletişim kuracaktır. Sonuç olumsuz ise geri dönüş genelde gerçekleşmez. Göndermiş olduğunuz dosyanızla ilgili bir yılı aşkın süre içinde yanıt alamamış olmanız muhtemelen sonucun olumsuz olduğunu gösterir.

Avantajları :

– Yayınevlerinin öncelikli avantajı profesyonel olarak editoryal hizmet sunmalarıdır.  Dağıtım ağları oldukça geniştir. Kitabınızın basımından satış ve dağıtımına kadar her alanda profesyonel hizmet sunar.

– Tüm maliyetler yayınevine aittir, size satış üzerinden telif verir.

– Çizer bulunması ve maliyeti yayınevine aittir. Yayınevlerinin sürekli çalıştığı profesyonel çizerler vardır. Burada önemli olan resimlerin güzelliğinden çok kitabınızın içeriğine en uygun çizim stilinin belirlenmesi ve bu tarza yakın çalışan çizerlerle çalışılmasıdır. Yayınevinin bu konuda destek olması ortaya çok daha profesyonel bir işin çıkmasını sağlar.

Dezavantajı :

– Eseriniz yayınlanmaya değer bulunmayabilir ve dosyanız reddedilebilir.

– Siz çizer önerisi getirebilirsiniz ama yayınevi çalışılacak olan çizeri belirler. Sizin önerinizi dinler ama tercih onlara aittir.

Sonuç : Eğer kitabınızı bir yayınevi aracılığı ile bastırmak istiyorsanız öncelikli olarak bir yayıncı bulmanız gerekmektedir. Öncesinde kitabınızı resimletmek hem zaman kaybı hem de maddi kayıp olabilir. Yayıncılar resimleri beğenmeyip yeniden resimletebilirler ya da önceden resimlenmiş olması çok da profesyonel bir metod olmadığı için dosyanız baştan elenebilir.

Umarım size bu konuda yardımcı olmuşumdur. Sorularınız ve cevabını burada bulamadığınız her konu için benimle iletişim kurabilirsiniz.

Son olarak;

Eğer eserlerinizi self-publishing olarak yayınlatma karar verirseniz ve benimle çalışmak isterseniz, eserinizin içeriği çalışmakta olduğum çizim tarzlarıyla da örtüşüyorsa her zaman buradayım. Eserleriniz benim için çok değerlidir, eserinizin değerine çizimlerimle değer katmak benim için mutluluktur.

Ama eğer eserlerinizi bir yayınevi aracılığıyla yayınlatmayı düşünüyorsanız, maddi ve zaman kaybı yaşamamanız için önceliğiniz; çizerlerle görüşmeden önce, eserlerinizi basmayı kabul eden bir yayınevi bulmak olmalıdır.

Çünkü sözleşme yayınevi ve çizer arasında yapılacağından gerek zamanlama gerekse bütçe konusunda anlaşmaya varması gereken taraflar çizer ve yayınevi olacaktır. 

Bu eserlerinize ilgilenmediğim anlamına gelmemelidir, maddi kayıp ve zaman kaybı yaşamanızı istemediğim için bir öneri ve izlenmesi gereken doğru yol tavsiyesidir.

Size yazarlık yolunda bol şans dilerim.

esra_ilter@yahoo.com.tr

 

Ufak bir hatırlatma (Tüm çizer arkadaşlarım adına):

Nadiren, konuya yeterince hakim olunmamasından kaynaklandığını düşündüğümüz ricalar geliyor çizerlere. Mesela çalışmalarımız sayesinde ismimizin reklamının yapılacağı öne sürülerek ücretsiz çizim ya da bütçe olmadığını öne sürülerek çok düşük fiyatlara çizim talepleri  alabiliyoruz. Bu konuda elbette tercih görüşmekte olduğunuz çizere aittir ancak ister amatör olsun ister profesyonel, bir çizerin ücretsiz ya da çok düşük ücretle iş yapması, başta iş etiğimiz gereğince doğru değildir. Çünkü biz çizerlerin tek gelir kaynağı çizimden kazandığımız ücrettir. Başka bir gelir kaynağımız yoktur. 

Ayrıca günümüz sosyal medya mecrasında herhangi bir brief almadan ürettiğimiz kişisel ve özgün çalışmalarımız aracılığıyla da kendi ücretsiz reklamımızı kendimiz yapabilmekteyiz. Dolayısıyla sosyal medya, kısıtlı okuyucu kitlesi olabilecek bir kitap üzerinden yapılacak reklamdan çok daha etkili bir araç haline gelmektedir. 

En basit bir çizim bile saatlerimizi alabilir, en basit bir kitabın resimlenmesi bile birkaç ay sürebilir ve bu süreç içerisinde çizerlerin en azından masraflarını karşılayabilecek bir gelire ihtiyacı olduğu gerçeği asla gözardı edilmemelidir. Belki bir sosyal sorumluluk projesi için ücretsiz çizim istiyor olabilirsiniz ancak bu sosyal sorumluluk projesi sizlerin sosyal sorumluluk projesidir, çizerin değil. Çizerin bu projeye herhangi bir ücret almadan katılımı tamamen çizerin arzusuna bağlıdır, zorunlu değildir. Ayrıca maddi olarak tatmin edilmeyen bir çizerin ürettiği eserler de elbette kaygılar taşıdığından yeterli özgünlükte ve kalitede olmayacaktır. Dolayısıyla bütçe kısıldıkça üretilen eserin de özgünlüğü ve kalitesi azalacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz.